Back

Tydzień Życzliwości, Tolerancji oraz Praw Dziecka.

Od 18 do 22 listopada w naszej szkole trwał Tydzień Życzliwości, Tolerancji oraz Praw Dziecka. Powodem podjęcia inicjatyw są święta: Międzynarodowy Dzień Tolerancji (16 listopada), Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka (20 listopada) oraz Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień (21 listopada).

 Sposobów na okazywanie życzliwości jest wiele: rozmowa czy wiadomość do przyjaciela, wspólny spacer z rodzicami bądź rodzeństwem, telefon do babci bądź dziadka, uśmiech do kogoś nieznajomego. Potrzeba tylko trochę życzliwości, aby uczynić ten świat lepszym miejscem do życia. Bezinteresowne akty dobroci pomagają nie tylko jej adresatowi. Badania pokazują, że altruizm aktywuje te same regiony w mózgu, co nagrody lub inne przyjemne doświadczenia, dlatego tak ważne jest przypominanie i promowanie właściwych postaw wśród uczniów i zwracanie uwagi na właściwe relacje międzyludzkie.   

Z tej okazji zaplanowano i zorganizowano różne akcje, polegające na zachęcaniu do szczególnego okazywania sobie życzliwości.

  • Na korytarzu szkolnym zawisło drzewo na którym uczniowie wpisywali miłe słowa, pozdrowienia kierowane do rówieśników.
  • Każda klasa przygotowała plakat na którym przestawiła SWOJE „PRAWA I OBOWIĄZKI”. Ogłoszono dwa konkursy:
  • Klasy 1-3 konkurs poetycki- uczniowie przygotowali wiersz zawierający informację na temat tolerancji, życzliwości oraz praw i obowiązków każdego dziecka.
  • Klasy 4-8 przystąpiły do konkursu wiedzy na temat praw dziecka.

Szkolna codzienność stwarza wiele sytuacji, dzięki którym można uczyć się tolerancji albo ją doskonalić. W klasach odbyły się zajęciach podczas których uczniowie rozmawiali
o tolerancji, szacunku dla odmienności. W związku z przypadającym na 20 listopada Międzynarodowy Dniem Praw Dziecka, omawiane były również prawa i obowiązki uczniów. Promowane wartości i postawy mają skłonić młodego człowieka do przemyśleń, jak ,,ja” zachowuję się w relacjach z innymi, a stwarzane sytuacje wychowawcze mają sprzyjać tolerowaniu odmienności, kształtowaniu postaw wyrozumiałości i szacunku wobec tych, którzy mają  inne poglądy, pochodzenie, opinie czy upodobania, odmienny styl życia od naszego,  ale również uczyć szacunku dla każdego, różnego od nas człowieka bo: „Równość jest w różnorodności. Wszyscy jesteśmy inni, ale nigdy gorsi. Po prostu różni”.  Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy światu, wraca do nas z nawiązką! W każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra, którym warto się dzielić. Pamiętajmy, że każdego dnia możemy okazywać swoją życzliwość i wdzięczność, zarażajmy nią innych, a wtedy świat będzie piękniejszy, prostszy i zwyczajnie przyjazny. Życzliwość to nie tylko wielkie czyny, ale drobne gesty!

Osoby odpowiedzialne: Magdalena Bogaj- Sokulska- psycholog

Katarzyna Rzewuska- pedagog